Mandir – świątynia hinduska w Londynie
Niedaleko narodowego stadionu Wembley znajduje się pierwsza tradycyjna świątynia hinduistyczna w Europie, otwarta w 1995 roku – pełna nazwa to BAPS Shri Swaminarayan Mandir.
Na kompleks budynków składa się tradycyjna świątynia hinduska (mandir), która jest główną częścią kompleksu; stała wystawa zatytułowana „Zrozumieć hinduizm” (płatna £2) oraz centrum kulturalne, znane jako „Haweli”, z salą konferencyjna i sklepem z upominkami.
Wejście do świątyni jest bezpłatne poza stałą wystawą. Nie możemy wnosić ze sobą żadnych rzeczy, po przeciwnej stronie drogi znajduje się schowek gdzie możemy wszystko zostawić (nie wiem czy płatny, bo my zostawiliśmy rzeczy w samochodzie). Wchodząc przechodzimy przez bramki (jak na lotnisku), jak tylko coś zapiszczy ochroniarz sprawdza nas jeszcze raz. Przy wejściu i w budynku jest kilku ochroniarzy, zważywszy że wejście jest za darmo a miejsce nie jest aż tak bardzo popularne i oblegane przez turystów (pewnie dlatego, że nie znajduje się w centrum Londynu) zastanawia mnie po co taka ilość ochroniarzy…Po przejściu przez bramki, ochroniarz kieruje nas do miejsca, gdzie musimy zostawić nasze obuwie (osobne szatnie dla kobiet i mężczyzn) i od tej pory po świątyni chodzimy boso. Obowiązuje nas też dress-code, czyli wytyczne co do ubioru – spódnica/spodnie poniżej kolan oraz bluzki z zakrytymi ramionami/plecami/pępkiem. W budynku obowiązuje cisza, nie możemy również robić żadnych zdjęć, cały czas jesteśmy skrupulatnie obserwowani przez strażników:)
Shri Swaminarayan Mandir skonstruowana jest głównie z ręcznie ciosanego włoskiego oraz indyjskiego marmuru i bułgarskiego piaskowca, części świątyni były ręcznie rzeźbione w Indiach a następnie złożone w Londynie (Made in India. Built in London – tak się reklamuje świątynia). Ponad 3 tysiące wolontariuszy brało udział w konstruowaniu tej świątyni.
Świątynia przez Time Out City Guides została wpisana na listę 7 cudów Londynu. Świątynia nie jest wielka, jednak widać kunszt i precyzje w wykonaniu, a obrazy i figurki hinduskich bogów znajdujące się w świątyni oddają w pełni ducha religii. Możemy zobaczyć tutaj m.in obrazy i posągi ludzi z głowami słonia. Słonie zajmują szczególne miejsce w indyjskiej mitologii. Ganeśa, syn Sziwy, bóg mądrości i jeden z najważniejszych bogów Hinduizmu, przedstawiany jest jako człowiek z głową słonia. To właśnie głowa tego zwierzęcia symbolizuje intelekt i wielką mądrość. W rogu świątyni siedział człowiek, który na głos czytał – jak mogę się tylko domyśleć – święte księgi. Sam pobyt nie zajmuje dużo czasu, jednak w pełni można było poczuć klimat miejsca.
Odpowiedni strój na wizytę w hinduskiej świątyni